SİTEMİZ YENİLENİYOR..
  SORU SOR
ANASAYFA   |   İLETİŞİM
YETİŞKİN BÖLÜMÜ
Bilişsel Davranışçı Terapi
Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), ruhsal rahatsızlıkları açıklarken ve nedenlerini araştırırken psikoloji biliminin verilerine dayanır. Rahatsızlıkların çözümünde kullanılan sözel ve davranışsal yöntemlerde bilimsel ilkelere ve öğrenme kuramına dayanır. Terapinin uygulamaları süreç ve içerik olarak yapılandırılmıştır. Danışanın GÜNCEL SORUNLARINA odaklanır ve daha çok çorun çözme hedeflidir. Danışanın güncel sorunlarını çözmek dışında, hayatı boyunca sorun çözmekte kullanabileceği özel becerileri de kazandırır.

OLAYLARI OLDUĞU GİBİ DEĞİL, OLDUĞUMUZ GİBİ GÖRÜRÜZ

Olayları algılama biçimimiz bizim duygusal tepkilerimizi etkiler. Bunu bir örnekle açıklarsak,

Trafik ışıklarının anlamlarını hepimiz biliyoruz kırmızıda durulur, sarıda hazırlanılır yeşilde geçilir.  Akan bir trafikte araç kullanırken altı aracın birbirinin arkasında durduğunu ve kırmızıda beklediğini düşünelim. En önde bekleyen aracın bozulduğunu ve hareket etmediğini, sürücüsünün de aracın içinde oturduğunu; ve arkasında bekleyen araçların sürücülerinin en öndeki aracı görebildiğini ve aracın bozulduğuna dair herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını varsayalım. Bu altı aracın sürücülerinden biri sarı yandığında öndeki aracın YETERİNCE HIZLI HAREKET ETMEYECEĞİNİ düşünerek sabırsızlanıp kornaya basabilir. En öndeki aracın sürücüsü yeşil yandığında hala hareket etmediyse, arkada bekleyen bir sürücü YEŞİL YANDI HALA BEKLİYOR GÖRMÜYOR MU diye düşünerek öfkelenip daha şiddetli kornaya basabilir. İçlerinden bir sürücü DAHA FAZLA BEKLEYECEK ZAMANIM YOK diye düşünüp telaş ve kızgınlıkla yan şeride geçebilir. Bir sürücüde en öndeki aracın BOZULMUŞ OLABİLECEĞİNİ düşünerek sakince şerit değiştirebilir. Tek bir olay var fakat bekleyen sürücülerin hem düşünceleri hem de tepkileri birbirinden farklı. İnsanlar olayla ilgili değil olayla ilgili düşüncelerinden etkilenir.  

İnsanlar baskı altında oldukları zaman net ve açık düşünemezler ve düşünceleri bir biçimde çarpıklaşmaya başlar. BDT,  sıkıntı verici düşüncelerin saptanmasını ve bu düşüncelerin ne kadar gerçekçi olduğunu incelemelerine yardımcı olur. Kişi uygunsuz düşünceleri değiştirmeyi öğrenip içinde bulunulan gerçekliği uygun düşünmeye başladığında kendini daha iyi hisseder.

Patika Psikolojiye başvuracağınızda atmanız gereken ilk adım bir amaç belirlemektir. “ Değişmesini istediğiniz şeyler ve terapinin sonunda ulaşmak istediğim yer…” gibi. Terapistlerimiz sizinle bu amaçları sizinle birlikte inceleyerek hangilerinin kendi başınıza, hangilerinin terapide çalışılacağı konusunda size yardımcı olacaktır.

Zorunlu durumlar bir yana bırakıldığında (belli bir süreyle terapiye gelebilme imkanı) terapinin ne kadar süreceğine terapistle danışan birlikte belirler.

DİĞER KONULAR
BİZİ TAKİP EDİN !
E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
  Bülten ve diğer iletişimleri almayı kabul ediyorum.
PATİKA PSİKOLOJİ
© 2019 İçeriklerin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.