SİTEMİZ YENİLENİYOR..
  SORU SOR
ANASAYFA   |   İLETİŞİM
YETİŞKİN BÖLÜMÜ
Aile ve Çift Terapisi
Hepimiz bir ailenin içine doğarız ve en temel haliyle aile, anne-baba ve çocuktan oluşur. Aileyi; farklı kültür ve bağlamlardan gelen, farklı deneyim ve işlevselliklere sahip olan ve bir arada yaşama isteği ve çabası içinde olan kadın ve erkek ve bu birlikteliğe daha sonra katılmış olan çocuk oluşturur.

Aile içinde çocuk, anne ve babasından ayrı ayrı ve anne-babasının etkileşiminin etkisinde gelişen, büyüyen bir varlıktır (ebeveynleri gibi). Ve aile üyeleri, birbirlerinin karşılıklı olarak gelişimlerini ve değişimlerini sağlar ve bunlara katkıda bulunur. Aile üyelerinden birinin, herhangi bir değişimi diğer bir üyeyi/bireyi etkiler ve bu, ailenin işlevselliğini de etki eder.

Aile bireylerinden biri veya birkaçı, bir yaşam olayı karşısında bir problem yaşayabilir ve bu birbiriyle etkileşim halinde olan diğer aile bireyleri içinde sorun teşkil edecektir. Mesela ebeveynler arasındaki iletişim problemi-eşlerden birinin diğerine suçlayıcı, eleştirel bir tutumla konuşması- çocuğu da etkileyecek huzursuz kılacaktır. Ayrıca yine çocuğun huzursuzluğu da ilişkiye yansıyacaktır. Birkaç örnek verecek olursak; eşlerden birinin veya her ikisinin evliliğe uyum sağlayamaması, sürekli çatışmalı bir iletişim, ailenin yinelenen verimsiz davranış örüntüleri, çocuğun sağlık probleminin olması, eşlerden birinin ebeveyn veya yakın kaybı, ilişkiyi ve aileyi etkileyecektir.

Aile terapisi, aile ve/veya ilişkide problem olduğunda bireyi tek başına değerlendirmez ve problemi çözebilmek adına, bütün bir aile, ilişki ağları, aile içinde bireylerin birbirleriyle olan ilişki kalıpları, vs. incelenir ve aileyle iş birliği içinde olunur. Daha da açarsak, yakın ilişkilerin gözden geçirildiği, ailedeki her bireyin değişim, gelişim ve büyümesine odaklanıldığı, güven, yakınlık, iletişim, güç, rol ve sorumlulukların gözden geçirildiği ve ailenin sağlıklı şekilde gelişimine hizmet edecek ve ailenin tüm üyeleriyle problem çözümüne ve birbirlerine yardımcı olmalarına katkıda bulunacak şekilde yeniden yapılandırılmasına çalışılır.

Çalışılan alanlar;

*Aile İçi İletişim, Aile Problemleri
*Evlilik Öncesi-Sırası-Sonrası Destek
*Evlilik Problemleri
*Uyum Problemleri
*İletişim Problemleri
*Ayrılık ve Boşanma
*İlişki ve Evlilik Dışı İlişki
*İş Değişikliği-İş Hayatı Problemleri
*Tekrarlayan İlişki Problemleri ve Güven sorunları
*Duygusal Problemler
*Kayıp ve Yaslar/ Ani yaşam değişiklikleri …
DİĞER KONULAR
BİZİ TAKİP EDİN !
E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
  Bülten ve diğer iletişimleri almayı kabul ediyorum.
PATİKA PSİKOLOJİ
© 2019 İçeriklerin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.