SİTEMİZ YENİLENİYOR..
  SORU SOR
ANASAYFA   |   İLETİŞİM
DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI
Panik Bozukluğu
Panik Bozukluğu

İlk panik nöbetim evde televizyon izlerken aniden gelişmişti. Nöbet, omurgamın üstünde yürüyen bir elektro şok ve korkuyla başladı. Terleme ve titreme başladı. Boğulacakmışım gibi hissettim. Aldığım nefes yetmiyordu. Kalbim çok hızlı atıyor, ellerim üşüyor, hızlı hızlı nefes alıp veriyordum. Ellerimde ve ayaklarımda uyuşma başlamıştı. Vücudumu ateş basmış, dengemi yitirmiş gibiydim. Felç geçirdiğimi ve ölmek üzere olduğumu düşündüm.

Panik Bozukluğu ve Agorafobi

Yineleyen beklenmedik panik ataklar, birden yoğun korku ve içsel sıkıntıların bastırma esnasında; çarpıntı, kalbin küt küt atması ya da kalp hızının artması; terleme, titreme ya da sarsılma, soluğun daraldığı ya da boğuluyor gibi olma hissi, soluğun tıkandığı hissi, göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma bulantı ya da karın ağrısı, baş dönmesi, ayakta duramama, sersemlik ya da bayılacak gibi olma hissi, titreme, üşüme, ürperme ya da ateş basması hissi, uyuşma hissi,  denetimi yitirme ya da çıldırma korkusu, ölüm korkusu gibi belirtiler oluşmaktadır.

DSM-IV’ e göre, panik bozukluğu olan birçok birey agorafobi (hafiften şiddetliye doğru değişen) belirtileri gösterebilir. Agorafobi; açık alanlar, topluma açık yerler, köprü veya tünellerde bulunmak; otobüs tren otomobil ve uçakta seyahat etmek veya çıkışın kapalı olduğu yada yardım almanın zor olduğu durumlarda bulunmaktan korkudur. Birey bu durumdan kaçınabilir, büyük rahatsızlık duyarak katlanabilir veya eşlik eden birine (güvenlik kişisi) ihtiyaç duyabilir.
İlk panik nöbeti sonrasında, birey kaygının bedensel duyumlarına fazlasıyla odaklanabilir ve paniğe yol açacak durumlarla ilgili beklenti anksiyetesi oluşturabilir. Böylece birçok kişi az nöbet yaşayabilir, ama durumdan kaçınma ihtiyacı (agorafobi) ve daha fazla ile ilgili tekrarlayıcı beklentilerden şikayet edebilir.  Bu insanlar hayatlarını ‘’ tehlikeye atacak’’ yada kendilerini toplum içinde utandıracak panik nöbetler yaşama korkusu yüzünden, evden uzağa seyahat, tren, uçak, araba veya asansöre binmek; mağazada alışveriş yapmak gibi eylemleri sıklıkla stres verici olarak tanımlarlar.

Panik bozukluğu ve agorafobisi olan birçok birey nöbetlerin sıklığı, belirsizliği ve nöbeti kontrol edememe sonucunda, çeşitli durumlardan kaçınmaya başlar bu nedenle hayatlarını kısıtlarlar.

Patika Psikoloji’de Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemiyle Panik Bozukluğu tedavisi yapılmaktadır.
 

DİĞER KONULAR
BİZİ TAKİP EDİN !
E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
  Bülten ve diğer iletişimleri almayı kabul ediyorum.
PATİKA PSİKOLOJİ
© 2019 İçeriklerin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.