SİTEMİZ YENİLENİYOR..
  SORU SOR
ANASAYFA   |   İLETİŞİM
DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI
Agorafobi Nedir?
Hayır, mümkün değil! Yalnız kalmamam , dışarı yalnız çıkamam , kalabalık yerlerde dolaşmamı kimse beklemesin ben bunları yapamam. Asansöre binemem ben kalırım kimsede yardımıma koşamaz, vapura binenemem bayılır kalırım ve bayılırsam eğer rezil olurum. Paniklersem sakinleşemem tıkanır kalırım ve herkes üstüme üşüşür . Hayır! Rezil olmak istemiyorum bu yüzden evden çıkmamalıyım...


Agorafobi Nedir?

Otobanda araba kullanmakta zorlanıyorum. Şehir dışında haftada bir gitmek zorunda olduğum bir eğitime başlıyorum. Yola çıkmadan önceki gün sabah arabayla şehirlerarası yol gideceğimi düşününce kalbim hızlanıyor, nefes alıp vermem sıklaşıyor ve korkuyorum. Bugüne kadar böyle durumlarda eşim ya da arkadaşım yanımda oldu. Ama ilk kez yolda bana eşlik edecek kimse yok. Arabaya bindiğim an kalbim ağzımdan çıkacak zannettim. Aldığım nefes yetmiyor gibiydi. Nerde olduğumu ve ne yaptığımı düşünemez oldum ve yola çıkmaktan vazgeçtim.

Agorafobi kısaca alan korkusu olarak tanımlanabilmektedir. Agorafobisi olan kişilerde panik ataklarda görülebilmekle beraber her zaman bu iki durum beraber ilerlememektedir. Genellikle panik atakla seyreden agorafobide  panik atak sorunu tedavi edildiğinde agorafobinin de ortadan kalktığı görülmüştür. Agorafobisi olan insanlar kalabalık ortamlara yalnız girmekten korkarlar çünkü o ortamda başına bir şey geleceğini, mahcup duruma düşeceklerini, rezil olacaklarını ve oradan kaçamayacaklarını düşünmektedirler. Korktukları bu ortamlara örnek vermek gerekirse alışveriş merkezleri, sinema salonları, marketler vb. yerlerdir. Bu tip yerlere girmek zorunda kaldıklarında nefes nefese kalma, çarpıntı , bayılacakmış gibi olma , nefes alamama ve ölecekmiş gibi hissetmek gibi  durumlarla karşı karşıya kalırlar ve oradan hemen kaçıp kurtulmak isterler. Ayrıca bu kişiler toplu taşıma araçlarına da binmek istemezler bu tür kalabalık ortama girmek zorunda oldukları zamanda yanlarında güvendikleri birinin veya yanında olduğunda kendini güvende hissettikleri ilaç gibi nesnenin olmasını isterler. Tek başına olduklarında orada kötü bir olay olacağını ve oradan kurtulamayacağını düşündükleri için yanlarında getirdikleri kişinin veya nesneninnin onun kurtulmasına yardım edeceğini düşünerek az da olsa güvende olduklarını düşünürler. Agorafobisi olan kişiler evlerinden uzun süreli olarak uzaklaşmak istemezler kendilerini  en güvende hissettikleri yer evleridir. Agorafobi tedavi edilmezse çok ağır seviyelere gelebilir ve evden hiç çıkamayacak duruma gelebilirler.

Agorafobinin Nedenleri Nelerdir?

Agorafobiye neden olan üç etmen olduğu düşünülmektedir bunlar;
Biyolojik nedenler : Kısaca kişinin sinir sistemiyle alakalı bir durumdur.
Kalıtsal nedenler : Akrabalık ilişkisi bulunan kişiler içinde agorafobisi olan bireyin bulunması.
Psikososyal nedenler: Geçmişte özellikle küçük yaşlarda travma oluşturacak olaylara maruz kalması.
Agorafobisi olan bireylerle yaşamak veya çocukluktan itibaren gözlemleme ve örnek alabileceği durumlar yaşaması.

Agorafobi Belirtileri Nelerdir ?
Kişi kalabalık ortamlara gireceğinde veya evinden ayrılacağında endişe, korku gibi durumlarla karşı karşıya kalır buna bağlı olarak  ellerinde terleme, kalp çarpıntısı, boğulacak gibi hissetme, bayılma gibi durumlar meydana gelir.

Agorafobi nasıl tedavi edilir ?
Agorafobi öncelikle kişinin bu konuda bilinçlendirilmesiyle başlar ve kişiye bağlı olarak psikoterapi yanında kullanılması gereken ilaçlar ile bu hastalık tedavi edilir.
DSM-V(Diagnostic and Statiştical Manual of Mental Disorders) tanı ölçütlerine göre;
  1. Toplu taşıma kullanmada (örn. Otomobiller, otobüsler, trenler, gemiler, uçaklar)
  2. Açık yerlerde bulunma (örn. Otoparklar, alışveriş merkesleri, köprüler)
  3. Kapalı yerlerde bulunma (örn. Mağazalar, tiyatrolar, sinemalar)
  4. Sırada bekleme ya da kapalı yerlerde bulunma
  5. Tek başına evin dışına çıkma
Yukarıdaki beş durumdan en az iki ya da daha fazla belirtinin neden olduğu belirgin korku ya da kaygı durumunun altı ay ya da daha uzun sürmesi,
ICD-10’a ( International Classification of Diseases) göre ise;

(a) Psikolojik veya otonomik belirtiler birincil olarak bunaltıya bağlı olmalıdır sanrılar veya obsesif
düşünceler gibi başka belirtileri ikincil olmamalıdır;
(b) Bunaltı aşağıdaki durumlardan en az ikisinde ortaya çıkar ve bu durumlarla sınırlıdır: Kalabalık,
genel yerler evden dışarı çıkma ve yalnız başına seyahat etme; ve
(c) Fobik durumdan kaçınma belirgin bir özellik olmalıdır veya olmuştur.
Kliniğimizde Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemiyle Agorafobi tedavisi yapılmaktadır.
 

DİĞER KONULAR
BİZİ TAKİP EDİN !
E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
  Bülten ve diğer iletişimleri almayı kabul ediyorum.
PATİKA PSİKOLOJİ
© 2019 İçeriklerin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.